Saturday 10 December 2011

Contoh rancangan pengajaran linus tegar (pemulihan)


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Kelas                           :           Tahun 1 Kenanga                                Masa:      8.45 – 9.45 pagi (60 minit)
Tarikh                          :           24. 03. 2011 (khamis               Bilangan murid:          9 orang
Mata pelajaran             :           Matematik  - Linus Tegar        Purata Umur Murid     :           7 Tahun
Tajuk                           :           Nombor Bulat Hingga  1 – 10
Kemahiran                 :          
Kumpulan A               :           Menulis angka, 1 – 9
Kumpulan B                :           Membilang objek dalam kumpulan,  1 – 9
Kumpulan C    :                       Menyebut nombor, 1 – 9
Objektif                      :           Di akhir pembelajaran murid dapat:   
Kumpulan A               :           Menulis angka, 1 – 9
Kumpulan B                :           Membilang objek dalam kumpulan ,1 – 7.
Kumpulan C    :                       Menyebut nombor 1 – 5
BBM                           :
Kumpulan A               :           Papan putih, pen marker, kotak berpasir, kad bergambar, kotak salju,bola
                                                ping pong, Kad Nombor, Lembaran Kerja.
Kumpulan B                :           Alat tulis, kad angka(1 – 9), objek maujud yang boleh dibilang, kotak salju,
                                                Bola ping pong, lembaran Kerja.
Kumpulan C    :                       kad angka (1- 9), Kotak salju, Lembaran kerja.
           




Langkah Pengajaran:


Kumpulan


Kumpulan A

Kumpulan B

Kumpulan C

Set Induksi
(10 Minit)

Murid menyanyi bersama guru;
                                                “ No 1, Saya sayang ayah”,
                                                “ No 2, Saya sayang ibu”,
                                                “No 3, Sayang adik, kakak”
                                                “ No 4, Sayang semuanya”.

Langkah 1
(15 minit)


1.                Edarkan kad gambar kepada murid.
2.                Murid menunjukkan kad gambar yang disebut oleh guru.
3.                Tunjukkan teknik yang betul untuk menulis angka di papan putih. Minta murid menulis angka dengan jari:
- Di udara
- Di kotak berpasir
- Di belakang pasangan
Ulangi langkah1dan 2 untuk nombor yang lain.


Lembaran kerja:
Suaikan bilangan objek dengan angka yang betul.

Permainan – “Kotak Salju”
Jalankan langkah 1 – 2

Langkah 2
(10 Minit)


Permainan – “Kotak Salju”
Jalankan langkah 1 - 6


1.                  Soal jawab dengan murid tentang alat tulis yang dibawa dan berapakah jumlah alatan tersebut.
2.                  Secara berpasangan. Edarkan satu set kad angka kepada setiap pasangan.
3.                  Tunjukkan satu persatu objek maujud yang boleh dibilang.
4.                  Murid perlu membilang secara senyap semasa guru menunjukkan objek tersebut.
5.                  Kemudian minta murid menunjukkan kad angka yang betul.

Lembaran kerja:
Mewarnakan gambar mengikut arahan yang di beri.

Langkah 3
(15  init)


Lembaran kerja:
-        Menyambung garisan putus-putus


Permainan – “Kotak Salju”
Jalankan langkah 1 - 4

1.              Menyebut nombor 1 – 5
2.                  Tunjukkan kad angka 1 dan sebut nombornya, murid menyebut nombor yang di dengar.
3.                  Ulang langkah 2 dengan kad angka 2 – 5.
4.                  Tunjuk kad secara rawak dan murid menyebut nombor.

Penutup
(10 minit)




No comments:

Post a Comment